BIAŁA ŁECHTACZKA: NIE nierówności, stereotypom i nietolerancji
 
Wszystko, co z tematem związane
FEMINIZM, czyli co dzieje się z połową naszego (i nie tylko naszego) społeczeństwa

MASKULIZM, czyli co dzieje się z drugą połową naszego (i nie tylko naszego) społeczeństwa

ŁAMIEMY NIEZŁAMANE, czyli odkrywanie tajemnic (nie tylko poliszynela)

CZYTELNIA, czyli czytaj

RECENZJE, czyli polecamy książki, filmy, muzykę itd. o tematyce nam bliskiej

SŁOWNICZEK, czyli WIEDZ WIĘCEJ!
Kolekcje
OSÓB ZWIĄZANYCH Z FEMINIZMEM, czyli kto, kiedy i co zrobił

OSÓB ZWIĄZANYCH Z MASKULIZMEM, czyli kto, kiedy i co zrobił

REPREZENTANTÓW SPOŁECZNOŚCI LGBT, czyli sławne persony
Kontakt
KONTAKT z Białą Łechtaczką
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 29
Najnowszy Użytkownik: Joshveins
Artykuły: Artykuły II MASKULIZM
DZIAŁACZE I LITERATURA MASKULISTYCZNA
fragment: "Sprawa myślicieli nawiązujących do maskulizmu nie przedstawia się tak jasno jak w wypadku feminizmu, którego losy i fale można prześledzić od XIX wieku do teraz. Ale skoro wymienia się Safonę „z Lesbos” jako prekursorkę „sprawy kobiecej”, wymieńmy również „starożytnych maskulistów”. Już najwięksi starożytni myśliciele greccy, tacy jak Sokrates, Platon i Arystoteles, traktowali męskość i wspólnotę mężczyzn jako jeden z ideałów społecznych. Uważali, że prawdziwa miłość możliwa jest tylko między mężczyznami a kontakty międzypłciowe służą jedynie prokreacji. Utrzymywali więc kontakty seksualne mistrz-uczeń, jako wyraz doskonałej męskiej przyjaźni, jednocześnie posiadając dzieci z własnymi żonami."

JAK MASKULIZM WIDZI HISTORIĘ?
fragment: "Maskulizm wskazuje na występowanie w ciągu całej historii ludzkości i we wszystkich częściach świata różnych narzucanych mężczyznom ról i obowiązków pełnionych przez nich dla społeczeństwa czy dla drugiej jego połowy, tj. kobiet. Ról poniżających i w większości zbieżnych dla różnych kultur oraz momentów historycznych, jak rola żołnierza, żywiciela rodziny czy błędnego rycerza (której pozostałość występuje do dzisiaj w nie partnerskich zwyczajach randkowych), co wskazywałoby na ich głębsze systemowo mizoandryczne podłoże."

MĘŻCZYZNA JAKO CZŁOWIEK
fragment: "Czy słyszeliście kiedyś o prawach kobiet? O organizacjach ich broniących? O rezolucjach ONZ w ich sprawie? O agendach ONZ do spraw kobiet? A o prawach mężczyzn? O organizacjach ich broniących? O rezolucjach ONZ w ich sprawie? O agendach ONZ do spraw mężczyzn? Czy w ogóle takie hasło jak prawa mężczyzn znajduje się w słownikach?"

MĘŻCZYZNA JAKO OJCIEC
fragment: "Mężczyzna nie jest traktowany jako ojciec, rola definiująca mężczyznę jako mężczyznę jest zupełnie pomijana! Mężczyzna nie jest prawie brany pod uwagę jako decydent w sprawie planowania rodziny. Mężczyzna, który przecież czuje silniejszy popęd seksualny, ma czasem jedynie kilka „pijanych” minut na decyzję o poczęciu dziecka, które będzie wychowywał i utrzymywał przez co najmniej 18 lat, podczas gdy kobieta ma na to czasem aż 9 miesięcy, chociaż będzie obarczona dzieckiem jedynie o 9 miesięcy dłużej (18,75 roku)."

PARTNERSTWO
O relacjach damsko-męskich okiem maskulisty.

PATRYTUTALAT MATRYACCIPERAT A GRUBA CZWÓRKA
fragment: "Jak wiele osób zwraca uwagę na fakt, że kobiety nie wojują? Że pierwsze opuszczają tonący okręt. Że kobiet się nie bije (nawet kwiatkiem). Że do ich demonstracji się nie strzela. Jak często zwraca się uwagę, że finansuje się je, zarówno indywidualnie, jak i, obecnie, społecznie. Że pomagało się wdowom a nie wdowcom, że ratowało księżniczki a nie książęta. (...)Jak często zwraca się uwagę, że kobietę w ciąży otacza się szczególną opieką. Że kobietom się ustępuje, pomaga i usługuje. Schlebia. To wszystko świadczy o wysokim statusie kobiet w naszej kulturze, mimo braku pań na szczeblach władzy, oraz o ułatwieniach czynionych im przez tę władzę, mimo że pozbawioną kobiet."

POTRZEBA ISTNIENIA MASKULIZMU
Artykuł o potrzebie istnienia maskulizmu autorstwa polskich maskulistów! Gorąco zachęcamy do zapoznania się z treścią pracy!

POZOSTAŁE POSTULATY MASKULISTYCZNE
fragment: "W poprzedniej innych artykułach wymieniłem kilka problemów, z powodu których mężczyzna nie może czuć się w roli ojca tak dobrze jak kobieta w roli matki. Na szczęście większość z nich jest prosta do rozwiązania."

SZTUCZNA MACICA
Kolejny Artykuł polskiego maskulisty, tym razem pod tytułem "Sztuczna macica". Kiedy i czy w ogóle jest możliwe, by mężczyzna został...rodzicielem?

WALKA PRZECIWKO FEMINIZMOWI CZY TRADYCYJNE WYOBRAŻENIA MĘSKOŚCI?
Tłumaczenie artykułu pt. 'A fight against feminism or traditional notions of masculinity?' autorstwa Haley Swenson, zamieszczonego na stronie studenckiej organizacji ORBIS Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville, USA. (strona organizacji: Link).

WIELOŚĆ POSTAW MASKULISTÓW
fragment: "Osoby sympatyzujące z hasłami maskulistycznymi są bardzo zróżnicowane i niejednorodne. Być może stąd właśnie sam ruch maskulistyczny jest mały i jednorodny, żeby być prawdziwym makuslistą, trzeba mieć naprawdę jasne i sprecyzowane poglądy i być gotowym ich bronić, a nie jedynie narzekać na poszczególne problemy dotyczące mężczyzn. Z małych rozmiarów wynikających z odrębności maskulizmu od sympatyzującego z nim tła wynika względna niezależność ideowa maskulizmu od innych ruchów. Kiedy słyszymy feminizm, od razu kojarzy nam się cały konglomerat lewicowych poglądów, z którymi feminizm jest łączony. Socjalizm, ekologia, komunizm, ruch gejowski, wegetarianizm, New Age, antyklerykalizm, euroentuzjazm itd."
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Różne
AKCJE BIAŁEJ ŁECHTACZKI, czyli sprawdź, co robimy

KONKURSY

WASZE PRACE, czyli Ty przesyłasz, my publikujemy

WSPÓŁPRACA
Cytat miesiąca
"Zostałam feministką w alternatywie wobec zostania masochistką ." Sally Kempton
Ankieta
Czy jesteś za związkami partnerskimi dla par jednopłciowych?

tak

nie

tak, ale nie w Polsce

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie