BIAŁA ŁECHTACZKA: NIE nierówności, stereotypom i nietolerancji
 
Wszystko, co z tematem związane
FEMINIZM, czyli co dzieje się z połową naszego (i nie tylko naszego) społeczeństwa

MASKULIZM, czyli co dzieje się z drugą połową naszego (i nie tylko naszego) społeczeństwa

ŁAMIEMY NIEZŁAMANE, czyli odkrywanie tajemnic (nie tylko poliszynela)

CZYTELNIA, czyli czytaj

RECENZJE, czyli polecamy książki, filmy, muzykę itd. o tematyce nam bliskiej

SŁOWNICZEK, czyli WIEDZ WIĘCEJ!
Kolekcje
OSÓB ZWIĄZANYCH Z FEMINIZMEM, czyli kto, kiedy i co zrobił

OSÓB ZWIĄZANYCH Z MASKULIZMEM, czyli kto, kiedy i co zrobił

REPREZENTANTÓW SPOŁECZNOŚCI LGBT, czyli sławne persony
Kontakt
KONTAKT z Białą Łechtaczką
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 29
Najnowszy Użytkownik: Joshveins
Carl Wittman "A GAY MANIFESTO" - tłumaczenie słynnego tekstu amerykańskiego geja-aktywisty
Carl Wittman

MANIFEST GEJÓW


W ostatnich latach nastąpiło przebudzenie gejowskich wolnościowych idei oraz energii. Nie wiem, jak to się zaczęło; być może zostaliśmy zainspirowani przez czarnoskórych ludzi i ich ruch wyzwoleńczy; nauczyliśmy się jak skończyć z udawaniem dzięki rewolucji hippisów...

Jeśli kiedyś istniała frustracja, wyobcowanie i cynizm, dziś są nowe właściwości pośród nas. Jesteśmy pełni miłości dla wszystkich z nas i pokazujemy to; jesteśmy pełni gniewu z powodu tego, co nam uczyniono. I jeśli przypomnimy sobie całe te wieloletnie autocenzury i represje, cysterny łez popłyną z naszych oczu. Jesteśmy pełni euforii i wielcy w początkowym stadium rozwoju ruchu...

Chcemy uczynić z siebie przejrzystych: naszym pierwszym zadaniem jest wyswobodzenie się; to znaczy oczyszczenie naszych głów ze śmieci, które zostały nam wciśnięte...

Męski szowinizm: Wszyscy mężczyźni są zainfekowani męskim szowinizmem – tak zostaliśmy wychowani... Męski szowinizm, jakkolwiek, nie zajmuje dla nas centralnego miejsca. Możemy go odrzucić o wiele prędzej niż heteroseksualni mężczyźni. Ponieważ my rozumiemy ucisk. W dużej mierze wycofaliśmy się z systemu codziennego ucisku kobiet – nasze ego nie jest zbudowane na tłumieniu kobiet i pozwoleniu, by przez to wzmacniały nas. A także, żyjąc w przeważającej części męskim świecie, przyzwyczailiśmy się do odgrywania różnych ról, wykonując własną bezsensowną robotę. Na koniec – mamy wspólnego wroga: wielcy męscy szowiniści są zarazem wielkimi przeciwnikami gejów.

Musimy wymazać męski szowinizm spośród nas, tak w zachowaniu jak i w myśleniu. „Laska” i „dupa” (chick) równa się „czarnuch”, równa się „pedał”. Przemyślcie to...

Gejowskie stereotypy: Obraz gejowskiego świata u osób heteroseksualnych jest podyktowany w dużej mierze przez tych, którzy zakłócają heteroseksualne role. Istnieje tendencja między „homofilnymi” grupami, by ubolewać nad tymi, którzy odgrywają widzialne role: queen (homoseksualista odznaczający się krzykliwością, ekstrawagancją itd.) czy nelly (zniewieściały homoseksualista). Jako wyzwoleni geje, musimy zająć jasne stanowisko. 1) Rzucający się w oczy geje stali się naszymi pierwszymi męczennikami. Ujawnili się i stawili opór ogólnej dezaprobacie wcześniej od nas. 2) Jeśli cierpieli z powodu swego ujawnienia się, to środowisko heteroseksualne jest tym, które musimy oskarżać, nie zaś środowisko wyróżniających się gejów (queen).

Geje w ukryciu (closet queens): Wyrażenie to staje się analogiczne do „Wujka Toma” (‘Uncle Tom’). Udawanie heteroseksualisty w aspekcie seksualnym bądź socjalnym jest prawdopodobnie najbardziej szkodliwym wzorem postępowania w getcie...

Jeśli jesteśmy wyzwoleni, jesteśmy otwarci w naszej seksualności. Geje w ukryciu muszą się ujawnić. Wychodźcie! (come out)

Lecz mówiąc „wychodźcie” (come out), musimy oczyścić nasz umysł w kilku kwestiach: 1) Geje w ukryciu (closet queens) są naszymi braćmi i muszą być chronieni przed atakami ze strony heteroseksualnych osób... Każdy z nas musi dokonywać kroków w kierunku ujawnienia się w swoim własnym tempie i pod wpływem własnych impulsów. Ujawnienie się jest podstawą wolności; musi się to urzeczywistnić szczerze...

O pozycjach i rolach: Wiele z naszej seksualności zostało zdeprawowane poprzez upodobnianie do związków heteroseksualnych oraz wypaczone przez samonienawiść. Następujące wypaczenia są w zasadzie antygejowskie:

„Lubię robić to z heteroseksualnymi facetami.”
„Nie jestem gejem, ale lubię być obrobiony.”
„Lubię pieprzyć, ale nie chcę być pieprzony.”
„Nie lubię być dotykany powyżej szyi.”

To jest grywanie rolami (role-playing) w najgorszym wydaniu; musimy wykraczać poza te role. Dążymy do seksu demokratycznego, wzajemnego, obopólnego. Nie znaczy to, że jesteśmy w łóżku swymi wzajemnymi lustrzanymi odbiciami, ale że łamiemy role, które nas zniewalają.

Zboczenie: Jesteśmy nazywani zboczeńcami, na tyle, by być podejrzewanymi o każdy sposób użycia tego słowa. Wciąż wielu z nas wzbrania się od pewnych rodzajów stosunku seksualnego: zoofilią, sado/masochizmem, brudnym seksem (dotyczącym moczu i kału). Natychmiast, zanim nawet poświęcimy czas na dowiedzenie się więcej, wyjaśnijmy kilka kwestii:

1. Nie musimy być skruszeni w stosunku do heteroseksualistów w sprawie życia seksualnego gejów, którego nie rozumiemy bądź nie podzielamy.
2. Nie jest to jedynie sprawa gejów, choć prawdopodobnie to geje są bardziej zainteresowani seksualnymi eksperymentami.
3. Spójrzmy też na to z szerszej perspektywy: nawet jeżeli byśmy zgodzili się na grę w decydowanie, co jest dobre dla drugiej osoby, szkody wywołane przez te „perwersje” są bez wątpienia mniej niebezpieczne bądź niezdrowe niż tytoń bądź alkohol...

Czarne Wyzwolenie: Słaby to punkt w obecnym momencie z powodu drażliwości czarnoskórych mężczyzn i ich dążenia do supermęskości (które są zrozumiałe). Pomimo tego, musimy wspomóc ich ruch, szczególnie gdy są oni atakowani ze strony establishmentu; musimy pokazać im, że traktujemy sprawę poważnie; musimy także wskazać naszych wspólnych wrogów: policję, władze miejskie, kapitalizm.

Grupy homofilne: Reformista lub czasami też ciupa – oni są naszymi braćmi. Umocnią się, jak my umocniliśmy się i wciąż umacniamy...

WNIOSEK: ZARYS ZASAD WYZWOLENIA GEJÓW
1) Oswobodźmy się: wypływajcie zewsząd; zapoczątkujcie samoobronę i polityczną aktywność; inicjujcie dezaprobatę w stosunku do instytucji społecznych.
2) Włączajcie innych gejów; rozmawiajcie nieustannie; rozumiejcie, wybaczajcie, akceptujcie.
3) Wyzwólcie homoseksualizm w każdym: nic jednak nie uzyskamy strasząc nieujawnionych: bądźcie delikatni, rozmawiajcie i działajcie bez przymusów.
4) Odgrywamy swe role w tej tragedii już długi czas, jesteśmy więc wyśmienitymi aktorami. Teraz możemy zacząć być, więc przedstawienie to będzie naprawdę wspaniałe!

Tłumaczenie: Saule Pavasaris, admin portalu Biała Łechtaczka

Carl Wittman (1943-1986) – amerykański aktywista na rzecz osób homoseksualnych; założyciel komuny gejowskiej w Wolf Creek, Oregon, która wydawała magazyn RFD; swój manifest, wzywający gejów do walki o swoje prawa, napisany z perspektywy białego geja z klasy średniej, napisał wiosną 1969 r.


Dodane przez Saule Pavasaris dnia 17-03-20090 Komentarzy ˇ 1955 Czytań - Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Różne
AKCJE BIAŁEJ ŁECHTACZKI, czyli sprawdź, co robimy

KONKURSY

WASZE PRACE, czyli Ty przesyłasz, my publikujemy

WSPÓŁPRACA
Cytat miesiąca
"Zostałam feministką w alternatywie wobec zostania masochistką ." Sally Kempton
Ankieta
Czy jesteś za związkami partnerskimi dla par jednopłciowych?

tak

nie

tak, ale nie w Polsce

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie