BIAŁA ŁECHTACZKA: NIE nierówności, stereotypom i nietolerancji
 
Wszystko, co z tematem związane
FEMINIZM, czyli co dzieje się z połową naszego (i nie tylko naszego) społeczeństwa

MASKULIZM, czyli co dzieje się z drugą połową naszego (i nie tylko naszego) społeczeństwa

ŁAMIEMY NIEZŁAMANE, czyli odkrywanie tajemnic (nie tylko poliszynela)

CZYTELNIA, czyli czytaj

RECENZJE, czyli polecamy książki, filmy, muzykę itd. o tematyce nam bliskiej

SŁOWNICZEK, czyli WIEDZ WIĘCEJ!
Kolekcje
OSÓB ZWIĄZANYCH Z FEMINIZMEM, czyli kto, kiedy i co zrobił

OSÓB ZWIĄZANYCH Z MASKULIZMEM, czyli kto, kiedy i co zrobił

REPREZENTANTÓW SPOŁECZNOŚCI LGBT, czyli sławne persony
Kontakt
KONTAKT z Białą Łechtaczką
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 29
Najnowszy Użytkownik: Joshveins
OSÓB ZWIĄZANYCH Z MASKULIZMEM, czyli kto, kiedy i co zrobił
Warren FARRELL (ur. 1943) – amerykański pisarz, dziennikarz, publicysta i wykładowca. Były działacz feministyczny i jedyny mężczyzn aż czterokrotnie wybrany do zarządu największej amerykańskiej organizacji feministycznej a obecnie również przedstawiciel ruchu maskulistycznego. Kandydat na gubernatora Kalifornii w wyborach w 2003 roku. Autor licznych publikacji.
Farrell ukończył studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles a następnie doktoryzował się w dziedzinie nauk politycznych na Uniwersytecie Nowojorskim. Wykładał w Instytucie Medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, na Uniwersytecie w Gorgetown, w Stanowym Uniwersytecie Rutgersa w New Jersey, w Brooklin Collage i na Uniwersytecie Amerykańskim.
Jego wczesne książki Mężczyzna Wyzwolony oraz Czemu Mężczyźni Są Jacy Są prezentowały typ maskulizmu traktujący prawa mężczyzn analogicznie jak feminizm traktował prawa kobiet.
Farrel dokonał przełomowej analizy nierównowagi występującej między płciami. Przedefiniował pojęcie władzy, wskazując, że konieczność znalezienia i wykonywania wysoko płatnej pracy zarobkowej i utrzymywania kobiety i rodziny przez mężczyznę nie zwiększa zakresu jego władzy lecz go zmniejsza, między innymi odbierając czas potrzebny na kontakty z własnymi dziećmi jak również zmuszając go do podejmowania niesatysfakcjonujących prac. Farrell wskazuje, że wszędzie gdzie istnieją dane na ten temat, kobiety wybierając zawód i pracę skłonne są kierować kryteriami satysfakcji płynącej z jej wykonywania oraz elastycznością i ilością czasu wolnego.
W swojej książce pt. Dlaczego mężczyźni zarabiają więcej. Prawda o przepaści płac i co kobiety mogą na to poradzić Farrell analizuje dwadzieścia pięć powodów sprawiających, że kobiety zarabiają mniej. Są to między innymi: pod każdym względem krótszy czas pracy (mniejsza ilość nadgodzin, dwukrotnie częstsze zwolnienia od lekarza i urlopy zdrowotne, mniej przepracowanych tygodni w roku i lat w życiu zawodowym); wybór bardziej satysfakcjonujących zawodów; wybór mniej uciążliwych zawodów; wybór bezpieczniejszych zawodów (93% zmarłych w wypadkach podczas pracy w USA stanowią mężczyźni); wybór zawodów wymagających mniejszej odpowiedzialności (np. lekarz rodzinny zamiast neurochirurg); mniejsza skłonność kobiet do dojazdów do pracy, wyjazdów w delegacje oraz przeniesień do filii zatrudniających je firm znajdujących się w nieciekawych miejscach. Przy czym autor wskazuje, że od kiedy pod naciskiem feministek rząd zaczął zmuszać firmy do anty-męskiej polityki zatrudnieniowo-płacowej, zarobki kobiet i mężczyzn kształtowane były przez rynek, natomiast obecnie, mimo iż kobiety zarabiają statystycznie 15% mniej niż mężczyźni, to za tę samą pracę otrzymują 20% wyższe wynagrodzenie. Nawet właścicielki firm (cieszące się preferencyjnymi zamówieniami rządowymi z racji swojej płci, mimo że nie mają przez kogo być dyskryminowanymi) zarabiają obecnie więcej niż kształtował to rynek przed rozpoczęciem pro-kobiecej polityki rządowej.
W innych swoich książkach, np. Ponowne Zjednoczenie Ojca z Dzieckiem, Farrell porusza kwestię nierównych praw rodzicielskich matek i ojców. Wskazuje na stereotypy utrudniające dzieciom i ich ojcom nawiązywanie głębszych relacji. Zwraca uwagę na to, że w USA aż w 92% przypadków po rozwodzie prawa rodzicielskie otrzymuje kobieta (w Polsce ojciec zostaje uznany za prawnego opiekuna w 3% przypadków, w Szwecji w 50% w Danii w 40%), i to mimo faktu, że dzieci przyznane ojcom mają się lepiej, rzadziej mają kłopoty z prawem i lepiej się uczą. Krytykuje represyjne metody stosowane wobec ojców np. przez linie lotnicze, które zabraniają mężczyźnie siedzieć koło dwójki małoletnich. Jego głos w sprawie praw ojców i ich dzieci przyczynił się do tego, że obecnie prawa ojca są (być może jako jedyne) rozpoznawanym hasłem maskulizmu.
Inna kwestia, ustawy o powszechnym obowiązku obrony kraju, została nawet wspomniana w amerykańskiej kampanii prezydenckiej 2008 roku. Co prawda spotkała się z pozytywnym odzewem, jednak dotyczy jedynie obowiązku wpisywania się na listę rezerwistów, gdyż w USA nie istnieje powszechna służba wojskowa.
Jednym z największych osiągnięć Warrena Farrella jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na podstawową nierówność dyskutantów w toczącej się debacie na temat równouprawnienia: podczas gdy kobiety nie mają oporów wobec obrony własnych przywilejów, opiekuńczy instynkt mężczyzny sprawia, że chętniej bronią oni praw kobiet niż swoich własnych praw.

....................................................................................................................................................................

Anna GIZA-POLESZCZUK, socjolog i filozof. Wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim. Pracy magisterskiej broniła w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzowała się w instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Habilitację otrzymała w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się problematyką płci z perspektywy socjologii ewolucyjnej. Problematyką mężczyzn zainteresowała się „pod wpływem moich osobistych doświadczeń z wychowywaniem 4 chłopców”. Nie jest maskulistką w sensie ścisłym, jednak badania jej oraz jej magistrantów rzucają światło na wiele problemów, na które zwraca uwagę maskulizm.

....................................................................................................................................................................

Matt O'CONNOR (ur. 1967). Kandydat z ramienia Partii Demokratycznej na burmistrza Londynu w wyborach w 2008 r.. Założyciel stowarzyszenia Fathers 4 Justice (Ojcowie dla sprawiedliwości), brytyjskiej organizacji broniącej praw ojców, która doczekała się licznych zagranicznych fili.
Organizacja zarządzana przez O’Connora wsławiła się spektakularnymi akcjami podczas, których odseparowani od swoich dzieci ojcowie w przebraniach superbohaterów (typu Batman lub Superman) wspinali się na ważne budynki użyteczności publicznej (typu pałac Buckingham, siedziba premiera itp.). Te happeningi miały zwracać uwagę na fakt, że w życiu każdego dziecka ojciec jest superbohaterem.

....................................................................................................................................................................

Glenn SACKS (ur. 1963 r.) jest amerykańskim dziennikarzem i prezenterem radiowym. Obecnie poruszana przez niego tematyka dotyczy praw mężczyzny oraz praw ojca. Jest on jednym z czołowych przedstawicieli maskulizmu. Jest pierwszym dziennikarzem specjalizującym się w prawach mężczyzn bądź prawach ojca, który otrzymał własny dział w którejś ze stu czołowych amerykańskich gazet. Jego program His Side jest nadawany na terenie Los Angeles i hrabstwa Orance przez stację 50 000 Watt. W latach 2003-2005 program ten nadawany był w formie talk-showu w Los Angeles, Nowym Jorku, Bostonie, Seattle oraz innych miastach.
Sacks jest ceniony wewnątrz ruchu maskulistycznego za zdolności organizacyjne. Jest w stanie w szybkim czasie zorganizować dziesiątki tysięcy swoich czytelników i słuchaczy na wiece sprzeciwu przeciwko łamaniu praw ojców i mężczyzn lub wiece wsparcia dla prowadzonych przez siebie akcji przeciwko anty-męskiemu skrzywieniu w polityce czy mediach. Kampaniami tego typ były na przykład kampania przeciwko "Boys are Stupid" children's T-shirts (przeciwko wychowywaniu dzieci w pogardzie dla chłopców i szerzeniu mizoandrii od najmłodszych lat) albo przeciwko Verizon TV ad "Homework" (przeciwko psuciu wśród dzieci wizerunku ojca). Obie uzyskały uwagę, w innych wypadkach głuchych na prawa mężczyzn, ogólnokrajowych mainstreamowych mediów i zakończyły się sukcesem.
Sacks jest krytykowany w łonie ruchu maskulistycznego i ruchu praw mężczyzn za zbytnią ugodowość. Jednak większość obrońców i obrończyń praw mężczyzn przyznaje, że ugodowość ta jest jedynie ceną jaką płaci on za niezwykłą skuteczność swoich akcji.
Kampanie Sacksa
· Przeciwko nieuzasadnionemu zastosowanie aresztu tymczasowego. Sacks cytował sprawę znanego prezentera telewizyjnego i showmana Davida Lettermana aresztowanego na podstawie skargi kobiety, której nigdy nie spotkał.
· Przeciwko uprzedzeniom w Public Broadcasting Service, zrzeszeniu kilkuset stacji telewizyjnych nadających na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Sprawa dotyczyła serii dokumentalnej Przełamać Ciszę: Historie Dzieci (Breaking the Silence: Children's Stories). Jego zarzut braku obiektywizmu tego materiału został poparty przez rzecznika owego zrzeszenia stacji telewizyjnych (Michaela Getlera) oraz rzecznika Corporation for Public Broadcasting, organizacji społecznej zajmującej się monitorowaniem działalności mediów (Kena Bode'a).
· Wyszukiwania literatury i zachęcania do badań na temat męskich ofiar przemocy domowej i ilości takich ofiar w stosunku do żeńskich ofiar przemocy domowej (obecnie uznaje się, że ofiarą przemocy domowej częściej padają mężczyźni).
· O zmiany w systemie alimentacyjnym odnośnie odmowy przeglądu praw mężczyzny będącego testowanym na ojcostwo. O zmiany w zasądzaniu alimentów tak, aby opierały się one o aktualną pensję rodzica a nie pensję w chwili rozprawy. Przeciwko seksistowskiemu i obraźliwemu językowi używanemu przez sądy i dziennikarzy, utożsamiającemu mężczyznę z osobą wykręcającą się od wspierania dziecka (m.in. "deadbeat dads”).
· W roku 2004 po jego radiowej kampanii we współpracy z różnymi grupami praw ojca zmusił ministra sprawiedliwości stanu Michigan Mika Coxa do odwołania mizoandrycznego konkursu dla dzieci na bilbord najlepiej krytykujący ojców (a nie rodziców) nie płacących alimentów.
· Akcje przeciwko nadawaniu reklam obraźliwych lub wrogich mężczyźnie. Między innymi reklam, w których przemoc domowa wobec mężczyzny traktowana jest jako element humorystyczny.
· W 2005 roku sukcesem i wycofaniem ze sprzedaży skończyła się jego kampania przeciwko ubraniom z nadrukami zachęcającymi dziewczynki do pogardy dla chłopców (Chłopcy są głupi, rzucajcie w nich kamieniami).

....................................................................................................................................................................

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Różne
AKCJE BIAŁEJ ŁECHTACZKI, czyli sprawdź, co robimy

KONKURSY

WASZE PRACE, czyli Ty przesyłasz, my publikujemy

WSPÓŁPRACA
Cytat miesiąca
"Zostałam feministką w alternatywie wobec zostania masochistką ." Sally Kempton
Ankieta
Czy jesteś za związkami partnerskimi dla par jednopłciowych?

tak

nie

tak, ale nie w Polsce

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie